Aktualności Aktualności

Powrót

10 października 2020 -Święto Drzewa

10 października 2020 -Święto Drzewa

Dla nas leśników drzewa są najważniejsze. To dzięki nim możemy oddychać czystym powietrzem, cieszyć się pięknym krajobrazem leśnych ostępów, czerpać przyjemność z jesiennych spacerów lub schronić się pod ich konarami w słoneczne dni.

Lasy są domem dla dzikich zwierząt, są miejscem gdzie rosną rośliny, krzewy oraz grzyby, które większość z nas uwielbia zbierać.

Drzewa dostarczają nam również drewna, które jest najbardziej ekologicznym i odnawialnym surowcem, bez którego nie możemy się obejść ani niczym innym go zastąpić.

W ramach obchodów Święta Drzewa, leśnicy z Nadleśnictwa Narol wytypowali trzy drzewa, które według naszej opinii odznaczają się czymś wyjątkowym i warto je zobaczyć.

Pierwszym drzewem jest ogromna lipa szerokolistna (Tilia platyphyllos), która rośnie na terenie Leśnictwa Złomy w pobliżu miejscowości Stara Huta. Ma ona 677 cm pierśnicy i jest zdecydowanie największym drzewem jakie rośnie w narolskich lasach. Ciężko jest określić jej wiek ponieważ ma pusty pień, lecz wszystko wskazuje, że ma grubo ponad 200 lat. Bliskość lokalizacji osad ludzkich sugeruje, że najprawdopodobniej, w dalekiej przeszłości została posadzona w pobliżu czyjegoś domu i rośnie tak po dziś dzień.

Drugim drzewem jakie zostało przez nas wyróżnione jest modrzew europejski (Larix decidua), który rośnie na terenie Leśnictwa Maziarnia w Rezerwacie Przyrody „Bukowy Las”. Modrzew ma 35 m wysokości, 277 cm obwodu oraz wiek 130 lat. Drzewo to jest pewnym ewenementem jeżeli chodzi o nasze lasy ponieważ modrzew jest gatunkiem domieszkowym na naszym terenie. Ten osobnik wyróżnia się przede wszystkim wiekiem i rozmiarami. Ponadto posiada pewną swoista cechę jaką jest skręt włókien na całości długości pnia. Swoim wyglądem przypomina nieco skręconą woskową świeczkę.

Trzecim drzewem jest buk zwyczajny (Fagus sylvatica), który podobnie jak modrzew rośnie w Rezerwacie Przyrody  „Bukowy Las”. Drzewo to mierzy wysokość 36 m, obwód jego pnia wynosi 420 cm, a jego wiek oszacowano na 190 lat. Ten osobnik został wybrany jako reprezentant wielu sędziwych buków, które rosną w rezerwacie i wyróżniają się na tle innych drzew swoimi rozmiarami.

Wszystkie wyróżnione drzewa są pomnikami przyrody. Lipa szerokolistna rośnie na terenie lasów gospodarczych, które są dostępne dla każdego. Buk oraz modrzew rosną przy ścieżce przyrodniczej, która prowadzi przez rezerwat przyrody. Dzięki temu można śmiało wybrać się do rezerwatu i nie zbaczając ze ścieżki zobaczyć je na własne oczy.