Aktualności Aktualności

Powrót

Roztocze i Puszcza Solska- atrakcje na terenie Nadleśnictwa Narol

Roztocze i Puszcza Solska- atrakcje na terenie Nadleśnictwa Narol

     Największy wpływ na walory przyrodnicze Nadleśnictwa Narol ma jego położenie na terenie dwóch krain przyrodniczych: Roztocza oraz Puszczy Solskiej.

     Roztocze jest urozmaiconym terenem bogatym w różnorodne formy geologiczne począwszy od wąwozów, pagórków i wzniesień, na torfowiskach i wydmach skończywszy. Puszcza Solska to rozległe królestwo borów sosnowych, które kuszą aromatem żywicy i bogactwem grzybów i jagód. Nic dziwnego, że z roku na rok coraz więcej turystów wybiera się w te urokliwe tereny. Poniżej znajdziecie Państwo krótkie opisy najciekawszych miejsc na mapie Nadleśnictwa Narol.

    Pierwszym miejscem wartym odwiedzenia jest ogród dendrologiczny zwany „Arboretum Nadleśnictwa Narol”. Ogród mieści się przy siedzibie nadleśnictwa i rośnie w nim ok 300 okazów drzew i krzewów z najróżniejszych stron świata. Do najciekawszych gatunków należą: cypryśnik błotny, metasekwoja chińska, tulipanowiec amerykański, platan jesionolistny oraz oczar miękkowłosy. Na uwagę zasługuje kolekcja wrzosów, która liczy aż 32 odmiany tej rośliny. Poszczególne okazy różnią się między sobą pokrojem oraz kolorem kwiatów. Wszystkie rosnące w ogrodzie okazy oznaczone są tabliczkami tak aby zwiedzający mógł w prosty sposób dowiedzieć się jaki to gatunek. Na terenie arboretum znajduje się wiata edukacyjna oraz niezbędna infrastruktura- alejki, ławki oraz tablice edukacyjne. Wszystko po to aby odwiedzający mógł w prosty i przyjemny sposób korzystać z tego miejsca. Ogród jest otwarty w godzinach pracy nadleśnictwa a jego zwiedzanie jest bezpłatne.

      Kolejną atrakcją turystyczną są ścieżki edukacyjne, które zostały wyznaczone na terenie rezerwatu przyrody Bukowy Las oraz rezerwatu Źródła Tanwi. Z tego miejsca przypominamy, że rezerwaty przyrody objęte są zakazem wstępu, a ich zwiedzanie możliwe jest jedynie po specjalnie wytyczonych w tym celu ścieżkach przyrodniczych.

      Rezerwat przyrody „Bukowy Las” oddalony jest o ok. pięć kilometrów od Narola i położony jest na wzgórzu porośniętym przez starodrzew bukowo-jodłowy, który jest pozostałością po żyznych lasach liściastych, porastających dawniej kredowe wzgórza na Roztoczu. Najstarsze buki osiągają tutaj wiek  180 lat i wysokość ponad czterdziestu metrów. Przez najciekawsze miejsca w rezerwacie została poprowadzona ścieżka edukacyjna o nazwie” Bukowy Las pod Narolem”, która ma długość  1,5 km. Na jej trasie rozlokowano cztery przystanki opisujące florę, faunę oraz zbiorowiska roślinne występujące w rezerwacie. Przejście ścieżki zajmuje 1- 1.5 godz. Na wejściu do rezerwatu znajduje się miejsce biwakowe gdzie można zostawić auto oraz rozpalić ognisko.

     Drugim rezerwatem udostępnionym do zwiedzania jest rezerwat przyrody Źródła Tanwi, gdzie wyznaczono ścieżkę przyrodniczą o nazwie „Kobyle Jezioro”. Obiekt ten zlokalizowany jest w pobliżu miejscowości Huta Złomy, a jego cechą charakterystyczną jest kompleks wydm i torfowisk, które wytworzyły się u podnóży Wielkiego Działu, skąd wypływają źródła rzeki Tanwi. Nazwa ścieżki wzięła się od legendy opowiadającej o nieroztropnej kobyle, która zapuściła się w bagniste tereny i dokonała żywota w jednym z jeziorek. Dwukilometrowa ścieżka została podzielona na osiem przystanków z tablicami informacyjnymi opisującymi walory turystyczne i przyrodnicze tego miejsca. Przejście ścieżki zajmuje  1,5-2 godziny. Sztandarową atrakcją trasy są rosnące na torfowiskach rosiczki okrągłolistne. Kilkanaście okazów tej owadożernej rośliny rośnie przy kładce poprowadzonej do wnętrza jednego z torfowisk. Atutem tego miejsca jest bezpośrednie sąsiedztwo szlaku rowerowego Green Velo. W związku z tym wielu entuzjastów „dwóch kółek” robi sobie tutaj przerwę na zwiedzanie rezerwatu.

     Kolejną wakacyjną propozycją jest ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza „Źródła Tanwi”, która powstała z inicjatywy Gminy Narol we współpracy z Nadleśnictwem Narol. Długość ścieżki wynosi 9 km. Aby ją pokonać pieszo potrzebujemy 3-4 godziny. Przejazd rowerem zajmie nam ok. 2,5 godziny. Na całej długości ścieżki wyznaczono 8 przystanków prowadzących po najciekawszych miejscach w górnym biegu Tanwi. Wśród nich znajdują się trzy główne źródła tej rzeki bijące w pobliżu Łukawicy, w miejscu zwanym „Żółtym Brodem” oraz między miejscowościami Huta Złomy a Dębiny.

      Wizytówką narolskich lasów jest Wielki Dział, wzniesienie wysokości 390 m n.pm. które góruje nad otaczającym go krajobrazem. Ciekawostką militarną tego miejsca jest kompleks 14 bunkrów wybudowanych przez Sowietów w czasie II Wojny Światowej. Większość z nich zachowała się w dobrym stanie. Przez najciekawsze miejsca Wielkiego Działu został poprowadzony niebieski szlak turystyczny, który biegnie w pobliżu najokazalszych bunkrów. Odradzamy jednak wchodzenia do wnętrza tych obiektów ponieważ jest to niebezpieczne. Poza tym w obecnym czasie są miejscem bytowania chronionych gatunków nietoperzy.

     Nadleśnictwo Narol posiada również gęstą sieć dróg leśnych połączonych z drogami publicznymi co stwarza dogodne warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Drogi leśne udostępnione są do poruszania się rowerem w związku z tym wielu turystów przybywających w nasze tereny wybiera właśnie ten środek lokomocji. Przyjeżdżając do Narola przesiadamy się na rower i możemy bez przeszkód korzystać z tras i dróg prowadzących przez najbardziej urokliwe miejsca Roztocza i Puszczy Solskiej. Leśne trasy między Narolem i Rudą Różaniecką są coraz częściej odwiedzane przez turystów i z roku na rok zyskują sobie coraz większą rzeszę entuzjastów.

       Dodatkowym udogodnieniem dla odwiedzających nasze tereny są miejsca biwakowe, gdzie można odpocząć i zregenerować siły. Przykładem takiego obiektu jest „Chata Antoniego” miejsce na trasie Bukowy Las- Ruda Różaniecka, gdzie dawniej znajdowała się leśniczówka, a teraz jest parking oraz miejsce gdzie możemy rozpalić ognisko (wykaz wszystkich miejsc ogniskowych znajduje się na stronie internetowej w zakładce „gdzie zapalić ognisko”).

    Sierpień to czas kiedy w sosnowych borach zaczyna się grzybobranie. Puszcza Solska z okolic Lublińca i Huty Różanieckiej słynie z miejsc bogatych w podgrzybki, prawdziwki i maślaki. Bywa tak, że na grzybowe żniwa przyjeżdżają autobusy wypełnione turystami i ciężko znaleźć miejsce do zaparkowania samochodu.

     Całość atrakcji naszych terenów jest oczywiście dużo większa. Aby zapoznać się szerzej z miejscami wartymi obejrzenia zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej nadleśnictwa oraz obserwowania profilu FB gdzie na bieżąco zamieszczane są najciekawsze informacje ze świata przyrody.

      Podczas wakacyjnych wędrówek musimy pamiętać również o należytym zachowaniu w lesie oraz dobrym przygotowaniu do wycieczki w teren. Sytuacja epidemiologiczna cały czas jest niestabilna i musimy wciąż o tym pamiętać. Aby nieco ułatwić Państwu te zagadnienia przygotowaliśmy dla was małe wskazówki w postaci zamieszczonych poniżej materiałów.                                                       

Pierwszy z nich to kodeks zwany „14 Przykazaniami Leśnymi”. Drugi to mała ściągawka z tego jak dobrze przygotować się do wycieczki i zabrać ze sobą wszystko co potrzebne.

 

                                                                                                    Opracował: Marceli Kot