Aktualności Aktualności

Powrót

155 rocznica Bitew pod Kobylanką

155 rocznica Bitew pod Kobylanką

Tegoroczna majówka jak co roku obfitowała w święta i wydarzenia związane z historią naszego kraju. Po raz pierwszy  w poczet narolskich świąt majowych wpisała się rekonstrukcja Bitem pod Kobylanką, która odbyła się w zeszłą sobotę 5 maja na terenie leśnictwa Lubliniec. Organizatorem wydarzenia była Gmina Cieszanów i Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie. Sponsorami Nadleśnictwo Narol oraz Bank Spółdzielczy w Lubaczowie. Patronat medialny nad imprezą objęły: TVP Rzeszów, TVP Historia, IPN, Życie Podkarpacia, Polskie Radio Lublin i portale internetowe elubaczow.com oraz tomaszowlub.pl.

Bitwy pod Kobylanką były jednymi z większych i ważniejszych potyczek podczas Powstania Styczniowego. W obydwu starciach pomimo liczebnej przewagi zaborców polscy Kosynierzy pokonali wojska carskie zmuszając je do odwrotu. Stoczone na terenie naszych lasów bitwy były ważnym momentem w dziejach zrywu powstańczego ponieważ dawały Polakom wiarę w możliwość zwycięstwa. Jak wiemy historia całego powstania nie była dla nas tak pomyślna jak starcia w lasach pod Kobylanką, niemniej jednak naszym obowiązkiem jest pamiętać o  tamtych wydarzeniach i ludziach, którzy walczyli i oddawali życie za naszą Ojczyznę.

W sobotnie popołudnie do narolskich lasów przybyli widzowie z całej okolicy. Nie brakowało rodzin z dziećmi co nas bardzo cieszy bo takie wydarzenia są żywymi lekcjami historii. Dziękujemy wszystkim przybyły gościom, grupom rekonstruktorskim, kombatantom, szkołom, harcerzom, strażakom, zespołowi wokalnemu z Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie oraz Gminie Cieszanów za uczestnictwo i organizację tak wspaniałego wydarzenia.

Po zakończeniu widowiska leśnicy, kombatanci i organizatorzy rekonstrukcji udali się pod pomnik poległych Powstańców i złożyli pod nim pamiątkowe wieńce.

Cześć i chwała bohaterom tamtych czasów!!!


Nadleśnictwa i inne

 

Sprzedaż

Sprzedaż

 

Polecamy Polecamy