Aktualności Aktualności

Powrót

Inwentaryzacja bogactwa przyrodniczego

Inwentaryzacja bogactwa przyrodniczego

Ruszył kolejny etap wielkiej inwentaryzacji podkarpackich lasów, który jest kontynuacją badań rozpoczętych w ubiegłym roku. Tym razem obejmie ona również lasy pozostające w zarządzie Nadleśnictwa Narol.

Inwentaryzacja bogactwa przyrodniczego jest szeroko zakrojonym przedsięwzięciem polegającym na zbadaniu bogactwa przyrodniczego lasów całej Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych w Krośnie oraz trzech Parków Narodowych: Bieszczadzkiego, Magurskiego i Roztoczańskiego. Polega ona na szczegółowym  zinwentaryzowaniu różnorodności występujących w lasach gatunków roślin, drzew, zwierząt, owadów, warunków glebowych a także przeszłości archeologicznej podkarpackich lasów (w zakresie pozostałości po dawnym osadnictwie ludzkim). Podobne badania prowadzone są od ubiegłego roku na terenie Puszczy Białowieskiej i oba są ewenementem nie tylko w skali całego naszego kraju a także i całej Europy.

Inwentaryzacja polegać będzie na wykonaniu pomiarów na tzw. „powierzchniach kołowych" na których specjaliści z dziedzin fitosocjologii, urządzania lasu, gleboznawstwa i entomologii będą prowadzić szczegółowe pomiary drzewostanów, spis roślin runa leśnego i badanie warunków glebowych.

Na terenie Nadleśnictwa Narol zostało wyznaczonych 160 powierzchni monitoringowych, na których będą prowadzone prace pomiarowe, które będą wykonywały czteroosobowe ekipy. Prace będą prowadzone w dwóch nawrotach: pierwszym wiosennym (2 połowa kwietnia)  i drugim letnim (pierwsza połowa lipca) i dadzą nam szczegółowe informacje na temat bogactwa świata roślin i zwierząt i różnorodności przyrodniczo-kulturowej naszych lasów.

Równolegle do pomiarów na powierzchniach monitoringowych, będą prowadzone prace z zakresu monitoringu dużych ssaków, chronionych owadów i zabytków archeologicznych, które obejmować będą wybrane przez specjalistów tereny leśne Nadleśnictwie Narol.


Nadleśnictwa i inne

 

Sprzedaż

Sprzedaż

 

 

Polecamy Polecamy