Aktualności Aktualności

Powrót

Międzynarodowy Dzień Lasów 2021

Międzynarodowy Dzień Lasów 2021

21 marca został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ  Międzynarodowym Dniem Lasów (MDL).Celem tego wydarzenia jest uświadamianie społeczeństwa co do roli i znaczenia drzew oraz lasów na ziemi.

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest „Odbudowa lasów: droga do odnowy i dobrego samopoczucia”. Hasło to w bezpośredni sposób odwołuje się zapobiegania degradacji ekosystemów leśnych na świecie.

Zdrowe lasy to zdrowi ludzie. Lasy zapewniają korzyści zdrowotne wszystkim na naszej planecie, zaczynając od świeżego powietrza, bogatej w składniki odżywcze żywności, składników do produkcji leków aż po czystą wodę i przestrzeń do rekreacji.

Przywracanie lasów wzbogaci nasze środowisko. Świat traci co roku 10 milionów hektarów lasów (powierzchnia równa terytorium Islandii), a degradacja lasów powoduje emisję dużej ilości gazów cieplarnianych. Przywracanie lasów i zrównoważona gospodarka leśna zmniejszą problemy związane z ocieplaniem klimatu i różnorodnością biologiczną. Zrównoważone leśnictwo może stworzyć miliony zielonych miejsc pracy. Zazielenianie miast zapewnia czystsze powietrze i piękniejsze przestrzenie oraz przynosi ogromne korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego ich mieszkańców.

 

Cieszymy się, że działalność Lasach Państwowych w bezpośredni sposób wpisuje się obchody Międzynarodowego Dnia Lasów. Dzięki zrównoważonej gospodarce leśnej Lasy Państwowe dostarczają surowca drzewnego na potrzeby przemysłu, generują powstawanie wielu miejsc pracy, wpisują się w rozwój lokalnych społeczności, a za razem realizują szereg postulatów ekologicznych. Polskie lasy są zasobne w drewno, są miejscem występowania wielu dzikich i chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz siedlisk przyrodniczych. Dzięki ogólnej dostępności pełnią bardzo ważne funkcje społeczne. Wielu Polaków w lasach wypoczywa lub uprawia aktywność fizyczną. Ponadto dzięki zaplanowanej i zharmonizowanej gospodarce leśnej zapewniamy ciągłość pełnionych przez nie funkcji. Dzięki staraniom wielu pokoleń leśników lasów w Polsce cały czas przybywa. Są coraz starsze, zasobniejsze w drewno, wiążą więcej CO2 i przyczyniają się do polepszenia jakości życia wszystkich Polaków.

Niestety nie wszędzie na świecie gospodarowanie lasami wygląda tak jak w Polsce lub w Europie Zachodniej. W wielu miejscach naszego globu lasów po prostu ubywa. Dlatego ważnym jest aby wszyscy nasi mieli tą świadomość i może we własnym zakresie uczynili choćby najmniejszy gest w stronę ochrony drzew. Takim najprostszym działaniem niech będzie posadzenie drzewa lub krzewu na własnej posesji. Leśnicy w LP sadzą co roku ok 500 mil drzew! Jak leśnicy i zwykli ludzie połączą swoje siły nowych drzew może być jeszcze więcej. Będą rosły, produkowały tlen, pochłaniały zanieczyszczenia i będą cieszyć swoich właścicieli pięknym widokiem.     


Nadleśnictwa i inne

 

Sprzedaż

Sprzedaż

 

Polecamy Polecamy