Aktualności Aktualności

Powrót

Sóweczki w Nadleśnictwie Narol

Sóweczki w Nadleśnictwie Narol

Sóweczka zwyczajna (Glaucidium passerinum) to nasza najmniejsza rodzima sowa. Krępa drobna sylwetka, okrągła głowa, żółte oczy to cechy charakterystyczne tego ptaka. Jak sama nazwa wskazuje, sóweczka jest taką „małą” sową, wielkością przypomina bowiem bardziej wróbla niż uszatkę lub puszczyka. Długość ciała dorosłego osobnika wynosi 15-19 cm, a rozpiętość skrzydeł 32-39 cm.

Pomimo filigranowych rozmiarów sóweczka jest doskonałym drapieżnikiem. Dzięki swojemu ubarwieniu doskonale wtapia się w otaczające tło i atakuje z zaskoczenia, najczęściej na inne ptaki, które bywają nawet większe od niej samej oraz gryzonie (myszy i nornice).
 

Kolejną ciekawostką dotyczącą tego ptaka jest jego aktywność, ponieważ w odróżnieniu od wielu innych gatunków sów, gatunek ten prowadzi dzienny tryb życia. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że sóweczka po prostu nie widzi dobrze w ciemności. Potwierdzeniem tego faktu jest kolor oczu tego ptaka, który jest żółty. Sowy najbardziej aktywne w nocy, takie jak puszczyk czy płomykówka mają czarne oczy. Sowy, które latają i polują o zmierzchu lub świcie (wtedy kiedy jest szaro) mają oczy koloru brązowo-pomarańczowego, są to na przykład puchacz lub uszatka.
 

Jako miejsce swojego wypoczynku oraz zakładania gniazd sóweczki wybierają dziuple innych ptaków, najczęściej dzięciołów. Stare dziuplaste topole osiki to drzewa, gdzie najczęściej można znaleźć gnieżdżącą się sóweczkę.
 

Sóweczka to ptak zamieszkujący najczęściej bory iglaste i mieszane w strefie od górzystych obszarów Europy Środkowej i Zachodniej aż po wschodnią Syberię. W Polsce związana jest przede wszystkim z borami i lasami mieszanymi z dużym udziałem świerka i jodły na terenach górskich i podgórskich oraz lasami i borami północno-wschodniej części kraju (Puszcza Białowieska, Romnicka, Borecka).
 

Jeżeli chodzi o występowanie tej sowy na terenie Naszego Nadleśnictwa, to jak do tej pory dysponowaliśmy jedynie niepotwierdzonymi informacjami o jej prawdopodobnym występowaniu, jednak dzięki zdjęciom otrzymanym niedawno od Pani Magdaleny oraz Pana Marka (fotografów i przyrodników z Roztocza) otrzymaliśmy twarde dowody na to, że sóweczki mieszkają na naszym terenie.

 Zdjęcia zostały wykonane na terenie Leśnictwa Złomy w pobliżu Rezerwatu Przyrody Źródła Tanwi.

 

                                                                                                                                  Tekst: Marceli Kot

                                                                                                                                  Zdjęcia: Magdalena Rżana i Marek Trzeciak


Nadleśnictwa i inne

 

Sprzedaż

Sprzedaż

 

 

Polecamy Polecamy