Aktualności Aktualności

Powrót

XIX Jarmark Galicyjski "Smaki Roztocza"

XIX Jarmark Galicyjski "Smaki Roztocza"

W dniach 12-15 lipca w Narolu odbył się XIX Jarmark Galicyjski "Smaki Roztocza". Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy było „Dobre z Lasu” i promowanie zdrowej leśnej żywności. Inauguracja wydarzenia odbyła się w czwartek podczas premiery spektaklu „Co Będzie” w wykonaniu Amatorskiego Teatru Florianum.

     Pierwszy dzień Jarmarku Galicyjskiego zainicjowała konferencja naukowa pn. „Dobrodziejstwa Polskich Lasów”  podczas której prelegenci: Dr inż. Kazimierz Szabla, Pani Izabella Byszewska oraz Pan Leszek Mazan w przystępny i błyskotliwy sposób omówili potencjał i walory produktów żywnościowych, które pochodzą z lasu oraz spuściznę historyczną naszego regionu tak mocno przecież związaną z leśnictwem i myślistwem.

- „Cieszy fakt że zdrowa żywność z polskich lasów zyskuje coraz większe uznanie”  powiedziała Grażyna Zagrobelna dyrektor RDLP w Krośnie.

     Ponadto tego samego dnia odbył się, konkurs dla przetwórców dóbr pochodzących z lasu pn. „Polskie Smaki Kniei”. W sobotę rynek w Narolu wypełnił się po brzegi. Były stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, stoiska prezentujące rękodzieło i dawne zawody. Oczywiście nie zabrakło również wystaw promujących koła łowieckie, dla których również zorganizowano konkurs kulinarny wygrany przez KŁ „Knieja” z Narola.

     Lasy Państwowe, reprezentowane przez Nadleśnictwa: Narol, Cisna i Bircza przyciągały turystów poprzez różnego rodzaju gry i łamigłówki, a także rozmowy z leśnikami o ich codziennej pracy.Sobotni dzień był również areną konkursu „Galicyjski Kucharz Roku 2018”, której zwycięzcy dostali nominację do Kulinarnego Pucharu Polski 2018. Zmaganie nie były proste ponieważ kucharze mieli za zadanie przygotowanie potrawy z sarniego mięsa oraz deseru z leśnych borówek.

     Janusz Skalski  nadleśniczy Nadleśnictwa Narol podkreślił walory smakowe i zdrowotne dziczyzny i pogratulowali uczestnikom konkursu. Wszystkie te wydarzenia okraszone zostały muzyką, której częścią były występy Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Echo Karpat”. W niedzielę na stadionie miejskim w Narolu odbyły się zawody piłkarskie oraz zabawa pod gołym niebem.

     Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji Jarmarku Galicyjskiego. Okazał się on znakomitym wydarzeniem promującym zdrową żywność pochodzącą z lasu. Wszystkim życzliwym osobom, organizatorom, wystawcom, wolontariuszom, jurorom i kucharzom składamy serdeczne Darz Bór

Tekst i zdjęcia: Marceli Kot

Materiały do pobrania


Nadleśnictwa i inne

 

Sprzedaż

Sprzedaż

 

Polecamy Polecamy