Aktualności Aktualności

Powrót

Zdjęcia podkarpackich lasów z II Wojny Światowej

Zdjęcia podkarpackich lasów z II Wojny Światowej

Kilka miesięcy temu informowaliśmy Państwa, że Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie dodarła do archiwalnych zdjęć lotniczych Podkarpacia z czasów II Wojny Światowej.

Dzięki tym zdjęciom otrzymaliśmy ogromną bazę informacji na temat tego jak w przeszłości wyglądały tereny Podkarpacia, gdzie znajdowały się osady ludzie oraz w jaki sposób na przestrzeni 80 lat zwiększyła się lesistość naszych terenów.

Dane te są również niezbitym dowodem dementujący zarzuty różnych środowisk o tym, że leśnicy na Podkarpaciu prowadzą rabunkową gospodarkę leśną polegającą na wycince lasów, ponieważ ze zdjęć wynika jednoznacznie, że dzięki pracy leśników powierzchnia lasów zwiększyła się niemal dwukrotnie.

Z uwagi na zainteresowanie społeczne archiwalnymi zdjęciami lotniczymi z 1944 roku, w poniedziałek 24 kwietnia 2023 w RDLP w Krośnie odbyła się konferencja prasowa poświęcona udostępnionemu portalowi „Historia podkarpackich lasów na zdjęciach lotniczych z 1944 roku”. Podczas konferencji zostało zaprezentowane porównanie stanu sprzed 80 lat z obecnym obrazem lotniczym terenu Podkarpacia.

To pierwszy taki projekt na terenie kraju, z jego efektem można się zapoznać pod adresem: https://geoportal-krajowy.pl/historia-podkarpackich-lasow.

 

Uczestnicy konferencji mogli skorzystać z wiedzy dr. Wojciecha Krukara - specjalisty od historii Podkarpacia i toponomastyki oraz Antoniego Łabaja - eksperta w dziedzinie fotogrametrii i fotografii lotniczej.

Dr Wojciech Krukar to  ekspert od map i toponomastyki, który zaprezentował swoje analizy i wnioski na temat archiwalnych zdjęć lotniczych, omówił kontekst historyczny, demograficzny i geograficzny związany z fotografiami.

Antoni Łabaj zaprezentował portal, który pozwala na porównanie archiwalnych zdjęć z obecnym stanem lasów podkarpackich, a także przedstawił techniczne aspekty fotografii lotniczej, takie jak wykorzystanie technologii fotogrametrycznych co celów urządzania lasu, jak również dla użytku powszechnego obywateli.

Film z konferencji, która odbyła się w dniu 24 kwietnia 2023  r. poświęconej  ww. portalowi, dostępny jest pod linkiem: https://youtu.be/kkuWmsT6yX4


Nadleśnictwa i inne

 

Sprzedaż

Sprzedaż

 

 

Polecamy Polecamy