Aktualności Aktualności

Powrót

Zdrowe lasy dla zdrowych ludzi

Zdrowe lasy dla zdrowych ludzi

21 marca to Międzynarodowy Dzień Lasów. Został on ustanowiony w 2012 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych i od tamtej pory jest obchodzony na całym świecie. Obchody mają na celu rozbudzenie w społeczności całego świata świadomości znaczenia lasów dla człowieka.

Ochrona i zrównoważone użytkowanie lasów to jeden z najlepszych sposobów ochrony naszej planety i nas samych. Zdrowe lasy są gwarantem zdrowia planety, od źródeł utrzymania i pożywienia dla ludzi po różnorodność biologiczną i środowisko. W Polsce lasów przybywa, ale w skali świata lasy są zagrożone – to do nas należy ochrona tych cennych zasobów naturalnych.

Lasy są ważnym źródłem żywności i składników odżywczych

Prawie miliard ludzi na całym świecie,  w celu zaspokojenia swoich potrzeb żywnościowych, jest zależnych od poszukiwania i zbierania jedzenia w lasach. Lasy dają im zioła, owoce, orzechy, mięso i owady. Szacuje się, że w niektórych odległych obszarach tropikalnych spożycie mięsa pozyskanego w lesie pokrywa od 60 do 80 procent dziennego zapotrzebowania na białko.

Lasy to naturalne apteki

Około 50 000 gatunków roślin – z których wiele rośnie w lasach – ma wartość leczniczą. Lokalne społeczności na wiele dolegliwości stosują leki przygotowane z roślin dziko żyjących, pozyskiwanych z lasów. Również wiele powszechnych leków farmaceutycznych pochodzenia roślinnego wytwarza się z roślin leśnych. Stosowany w lekach przeciwnowotworowych barwinek madagaskarski czy drzewa chinowe, z których kory produkuje się lek na malarię – chininę, rosną w lasach.

Zdrowe lasy chronią nas przed chorobami

Lasy od zawsze spełniały rolę naturalnej bariery, chroniącej przed przenoszeniem się chorób ze zwierząt na ludzi. Postępujące w wielu krajach wylesianie zwiększa ryzyko zniszczenia tej bariery. Ponad 30 procent nowych chorób zgłoszonych od 1960 r. przypisuje się zmianom użytkowania gruntów, w tym wylesianiu.

Lasy poprawiają nasze zdrowie psychiczne i fizyczne

Nie ma już żadnych wątpliwości, że spędzanie czasu w lesie zwiększa pozytywne emocje i zmniejsza stres, obniża ciśnienie krwi, łagodzi depresję, niweluje zmęczenie, niepokój i napięcie. Drzewa w miastach pochłaniają również zanieczyszczenia powietrza powstające z ruchu ulicznego i przemysłu oraz filtrują drobne cząsteczki, takie jak kurz, brud i dym. Pomagają tym samym chronić mieszkańców miast przed chorobami układu oddechowego.

Lasy odgrywają kluczową rolę w zwalczaniu największego zagrożenia dla zdrowia ludzkości: zmiany klimatu

Zdrowe lasy pomagają kontrolować globalne ocieplenie. Lasy gromadzą 662 miliardy ton węgla, co stanowi ponad połowę światowych zasobów węgla zawartego w glebie i roślinności. Lasy i drzewa pomagają również chronić przed upałami i ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi spowodowanymi zmianami klimatycznymi, które stanowią poważne globalne wyzwanie zdrowotne. Na przykład drzewa odpowiednio rozmieszczone wokół budynków chłodzą powietrze i mogą zmniejszyć zapotrzebowanie na klimatyzację nawet o 30 procent, pozwalając na zaoszczędzenie energii.

Lasy na świecie są zagrożone i potrzebują naszej pomocy

W latach 2015-2020 dziesięć milionów hektarów lasów – w przybliżeniu równowartość 14 milionów boisk piłkarskich – znikało każdego roku w wyniku wylesiania. Owady leśne niszczą około 35 milionów hektarów lasów rocznie. W 2015 roku pożary dotknęły około 98 milionów hektarów lasów na całym świecie. Dzięki przyjaznej dla lasów polityce i zwiększonym inwestycjom w lasy i drzewa możemy chronić naszą planetę i nasze zdrowie.

W Polsce lasów przybywa

Niemal 30 procent naszego kraju porastają lasy. Obecnie powierzchnia lasów w Polsce wynosi ponad 9,2 mln ha. Polscy leśnicy od lat kierują się zasadami zrównoważonej gospodarki leśnej. Pozyskują tylko część drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Leśnicy gospodarują w lesie w ten sposób, by te pełniły nie tylko funkcje gospodarcze, ale w równym stopniu społeczne i przyrodnicze.

W Polsce sektor przemysłu drzewnego zatrudnia aż 400 tys. osób i wytwarza 2,3 proc. PKB. Las i drewno zapewniają też utrzymanie pracownikom kilku tysięcy prywatnych zakładów usług leśnych, które na zlecenie zajmują się m.in. sadzeniem drzew i ich pielęgnacją, pozyskaniem drewna i jego wywozem. Drewno to surowiec ekologiczny i odnawialny, który może być przyszłością budownictwa.


Nadleśnictwa i inne

 

Sprzedaż

Sprzedaż

 

 

Polecamy Polecamy