Wydawca treści
Zasady sprzedaży
Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.
Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna
W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Rys historyczny
Rys historyczny
Lasy Państwowe mają już 90 lat. Mimo historycznych zakrętów i zmian organizacja funkcjonuje do dziś, łącząc bogatą tradycję z nowoczesnością.
Do roku 1945 lasy wchodzące w skład obecnego Nadleśnictwa Narol stanowiły własność prywatną, należącą do różnej wielkości majątków ziemskich oraz drobnych właścicieli. Na mocy dekretu PKWN z dnia 12.12.1944 r. zostały one upaństwowione. W obszarze obecnego Nadleśnictwa Narol były to lasy kilkunastu prywatnych właścicieli.
W 1945 roku utworzono na tych terenach dwa Nadleśnictwa: Ruda Różaniecka i Horyniec. Po kilku latach (1948 r.) nastąpiła pierwsza reorganizacja i z części obu Nadleśnictw powstało Nadleśnictwo Narol.
Do 1958 r. Nadleśnictwa Narol, Horyniec i Ruda Różaniecka podlegały Rejonowi Lasów Państwowych w Lubaczowie, a po jego likwidacji stały się przedsiębiorstwami państwowymi na pełnym wewnętrznym rozrachunku.
W roku 1973 połączono wszystkie trzy nadleśnictwa w jedno o nazwie Narol z trzema obrębami: Narol, Horyniec i Ruda Różaniecka. W obecnych granicach Nadleśnictwo Narol istnieje od 1984 roku (po przejściu obrębu Horyniec do Nadleśnictwa Lubaczów).