Aktualności Aktualności

Powrót

Las na nowe 100 lecie posadzony

Las na nowe 100 lecie posadzony

27 marca razem z uczniami klas siódmych oraz nauczycielami ze Szkoły Podstawowej w Narolu spotkaliśmy się w Leśnictwie Płazów, aby wziąć udział w ogólnopolskiej akcji „Lasy Na Nowe 100 lecie”. Wspólnymi siłami posadziliśmy 5 tyś. młodych sosen, które przez następne 100 lat będą rosły na naszym terenie, produkowały tlen i drewno oraz będą miejscem życia wielu leśnych organizmów.

Ta akcja przeprowadzana pod koniec marca w każdym nadleśnictwie na terenie Polski miała na celu zwrócenie uwagi na najważniejszą sprawę dotyczącą zrównoważonej gospodarki leśnej, która od 100 lat jest realizowana przez Lasy Państwowe, czyli odnawiania lasu. Wbrew wielu różnym nieprawdziwym opiniom lasy w Polsce są w rękach fachowców, dla których priorytetem jest zachowanie ciągłości trwania lasu oraz jego różnorakich funkcji.

Dzięki wymianie pokoleniowej grunty, na których gospodarują leśnicy, cały czas pozostają gruntami leśnymi. Zmienia się jedynie faza rozwojowa lasu (dojrzały las zmienia się w młode pokolenie zwane uprawą leśną). Leśnicy pozyskują dojrzałe drzewa z tego względu, że każdy z nas potrzebuje drewna. Drewno bierze się z lasu i jest obecne w każdym polskim domu, biurze, szkole i urzędzie pod różnymi postaciami. W sytuacji, kiedy ludzie nie potrzebowaliby drewna, praca leśników związana z użytkowaniem lasu nie byłaby w ogóle potrzebna. Wiemy jednak doskonale o tym, że drewno jest najbardziej ekologicznym surowcem, który jest nam niezbędny. Z uwagi na to nie możemy odejść od gospodarki leśnej oraz pozyskania drewna w naszych lasach.

Wiele środowisk nieprzychylnych leśnikom proces użytkowania lasu (który jest główną składową gospodarki leśnej) nazywa wycinką lasów, a są to dwa całkiem odmienne pojęcia. Gospodarka leśna to ciągły proces gospodarowania lasami polegający w uproszczeniu na pielęgnowaniu rosnącego lasu do momentu osiągnięcia jego wieku rębności, kiedy to dojrzałe drzewa są pozyskiwane (średnio wiek rębności w Polsce wynosi około 100 lat), by następnie wprowadzić na miejsce ściętych drzew nowe pokolenie lasu (w wyniku obsiewu naturalnego lub posadzenia).

Wycinka lasu to trwałe usunięcie lasu z danego terenu, które ma miejsce wtedy, kiedy las jest przekształcony na inną formę użytkowania terenu. Dzieje się tak na przykład wtedy, kiedy jest budowana droga lub autostrada. Las zostaje wycięty i nie ma już mowy o tym, aby kiedykolwiek w to miejsce powrócił. Oczywiście takie sytuacje mają miejsce na terenach Lasów Państwowych, jednak mają charakter incydentalny i podyktowany wyższą koniecznością, a nie ciągły jak wiele nieprzychylnych leśnikom środowisk raczy twierdzić i nagłaśniać. Jak widzimy, użytkowanie lasów realizowane przez leśników w lasach gospodarczych nie ma nic wspólnego z wycinką lasów.

Inną bardzo ważną kwestią, którą trzeba zaakcentować, jest rozmiar odnowień wykonywanych w naszych lasach. W przypadku Nadleśnictwa Narol co roku sadzimy około 1,3 mln młodych drzew. Niezwykle ważne jest to, że oprócz podstawowych gatunków lasotwórczych takich jak sosna, buk, dąb lub jodła sadzimy gros gatunków drzew oraz krzewów biocenotycznych i domieszkowych takich jak: czereśnia, grusza, tarnina, kalina czy głóg. Większość z czytających ten artykuł osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że na każdą ściętą na zrębie starą sosnę sadzimy 20 młodych drzewek! Wszystko po to aby zachować ciągłość trwania lasu. W przypadku całości Lasów Państwowych ilość sadzonych co roku młodych drzewek jest jeszcze bardziej imponująca, ponieważ osiąga rozmiar 500 mln. Ten wynik daje polskim leśnikom najlepszy wynik w Europie oraz jeden z najlepszych wyników na Świecie, jeżeli chodzi o ilość sadzonych drzew przez jedną organizację.

Dzięki akcji Lasy Na Nowe 100-lecie na terenie całej Polski wspólnie z leśnikami zostały posadzone nowe lasy. Każde takie spotkanie to możliwość zobaczenie na własne oczy jak powstaje las oraz okazja, aby dowiedzieć się czegoś więcej o pracy leśników, która często bardzo niesłusznie i krzywdząco ograniczana jest jedynie do nieprawdziwego hasła „wycinka lasów”