Wydawca treści Wydawca treści

O NADLEŚNICTWIE - POŁOŻENIE

Nadleśnictwo Narol zarządza w imieniu Skarbu Państwa lasami państwowymi na powierzchni 15 929,84 ha, położonymi na Roztoczu Środkowym i Południowym oraz w Kotlinie Sandomierskiej, w zlewni rzeki Tanew.

Grunty zarządzane przez Nadleśnictwo Narol położone są w północno-wschodniej części województwa podkarpackiego, w powiecie lubaczowskim, w gminach: Cieszanów (obręby ewidencyjne: Chotylub, Gorajec, Kowalówka, Nowe Sioło, Nowy Lubliniec, Żuków), Horyniec Zdrój (Nowe Brusno, Polanka Horyniecka, Stare Brusno, Werchrata), Narol (obręby ewidencyjne: Chlewiska, Dębiny, Huta Różaniecka, Huta Złomy, Jędrzejówka, Kadłubiska, Lipie, Lipsko, Łówcza, Łukawica, Narol-obszar wiejski, Płazów, Podlesina, Ruda Różaniecka, Wola Wielka) oraz mieście Narol.
Nadleśnictwo składa się z dwóch obrębów leśnych: Narol i Ruda Różaniecka.
Siedziba Nadleśnictwa znajduje się w miejscowości Narol, przy ulicy Bohaterów września 1939 r. nr 38 (oddz. 149f, obrębu Narol) w odległości 1 km od Urzędu Miasta i Gminy Narol.

Nadleśnictwo Narol podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Sąsiadują z nim następujące jednostki administracyjne Lasów Państwowych:

  • od zachodu: Nadleśnictwo Oleszyce (RDLP w Krośnie),
  • od północy: Nadleśnictwo Józefów (RDLP w Lublinie),
  • od wschodu: Nadleśnictwo Tomaszów (RDLP w Lublinie),
  • od południa: Nadleśnictwo Lubaczów (RDLP w Krośnie).

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Organizacja

Organizacja

Organizacja Lasów Państwowych, doskonalona przez dziesięciolecia, opiera się na zasadzie samofinansowania. Dzięki temu Lasy nie korzystają z pieniędzy podatników. Leśne jednostki działają na szczeblu ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym. Pracuje w nich łącznie blisko 25 tys. osób.

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. Podstawowym dokumentem dla PGL LP jest ustawa o lasach z 28 września 1991 r. Określa ona zasady prowadzenia gospodarki leśnej zarówno przez LP, jak i w lasach innych własności. Strukturę organizacji precyzuje jej statut, wydany zarządzeniem ministra środowiska z 1994 r.
Model zarządzania w Lasach Państwowych oparty jest na trzech szczeblach:

  • Dyrektor Generalny LP powoływany jest przez Ministra Środowiska. Kieruje całą organizacją m.in. przez wydawanie zarządzeń i decyzji. Jego biuro stanowi Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych – jednostka centralna. Organem doradczym dyrektora jest Kolegium Lasów Państwowych.
  • Regionalne Dyrekcje LP (17). Do ich zadań należy przede wszystkim nadzór nad podległymi jednostkami, koordynacja działań na swoim terytorium.
  • Nadleśnictwa (431). Prowadzą gospodarkę leśną na podstawie planu urządzenia lasu. Kierujący jednostką nadleśniczy odpowiada za stan lasu na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśnictwo Narol gospodaruje na obszarze 15 929,84ha. Grunty Nadleśnictwa stanowią zasadniczo 4 duże (od 500 ha do ponad 2000 ha) oraz 59 małych kompleksów leśnych, rozciągających się na obszarze 356,14 km2. Długość zewnętrznych granic gruntów własności Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa Narol wynosi 683,86 km.