Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zawody drwali

Zawody drwali

W dniu 23.08.2013 r. w Leśnictwie Płazów odbyły się VIII Zawody Drwali na szczeblu nadleśnictwa.

W zawodach startowało 8 zawodników reprezentujących 8 Zakładów Usług Leśnych. Zawody odbyły się w czterech konkurencjach: ścinka drzew, przygotowanie pilarki do pracy, złożona przerzynka kłód i dokładność przerzynki. 
Nagrody jak co roku były bardzo atrakcyjne i każdy z zawodników otrzymał sprzęt i narzędzia do pracy w lesie. Pierwsze miejsce i zwycięstwo w całych zawodach zdobył Pan Piotr Ważny z ZUL Bogdan Ważny w Leśnictwie Huta Różaniecka, drugie miejsce zajął Pan Zbigniew Bundyra z ZUL Leszek Piątek w Leśnictwie Maziarnia, a trzecie Pan Stanisław Kołodziej z ZUL Stanisław Gelmuda w Leśnictwie Chotylub. Za zwycięstwo nagrodą była pilarka STIHL 361 ufundowana przez Nadleśnictwo Narol i Zakłady Usług Leśnych, za drugie miejsce pilarka STIHL 251 ufundowana przez Nadleśnictwo Narol i Składnicę Części Zamiennych „ROLNIK" - Pani Teresa Horoń, a za trzecie kosiarka spalinowa AGROMA ufundowana przez Firmę „AGRO-MAL" - Jan Pokrywka i wspólnicy. 
Ponadto za zwycięstwa w poszczególnych konkurencjach nagrody w postaci ubrania specjalistycznego dla drwala za ścinkę drzew oraz zestawu prowadnicy z łańcuchem za pozostałe trzy konkurencje zdobyli: zwycięzca zawodów Pan Piotr Ważny w konkurencji ścinka drzew i złożona przerzynka kłód, Pan Marian Niedużak za przygotowaniu pilarki do pracy oraz Pan Zbigniew Bundyra w dokładności przerzynki.
Za miejsca 4-8 zawodnicy otrzymali sekatory, tasaki i siekiery. Wszystkie w/w nagrody  ufundowane były przez Nadleśnictwo Narol, Zakłady Usług Leśnych, Pana Tadeusza Bednarczyka właściciela firmy Usługi Budowlane i Inwestycyjne BUD-MONT z Lubaczowa, Pana Ryszarda Czajkowskiego właściciela Firmy Handlowo Usługowej ze Starego Dzikowa oraz Pana Adama i Ryszarda Gmiterek właścicieli Firmy Handlowej NARPOL z Narola. 
Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem i stały na wysokim poziomie sportowym. 
Serdecznie dziękujemy sponsorom, którzy po raz kolejny stanęli na wysokości zadania 
i ufundowali wspaniałe nagrody.