Wydawca treści Wydawca treści

Zanocuj w lesie

W ramach programu „Zanocuj w lesie” Nadleśnictwo Narol wyznaczyło obszar przeznaczony do uprawniania bushcraftu i surwiwalu. Amatorzy takich form wypoczynku mają do dyspozycji ponad 1150 ha lasów. Wyznaczony obszar znajduje się na terenie leśnictw Maziarnia i Płazów, wchodzi w obszar Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. Jeśli tęsknisz za ciszą i spokojem to doskonałe miejsce oraz nadarzająca się okazja, aby poczuć prawdziwą dzikość przyrody i bliskość natury.

Poniżej zamieszczona jest mapa obszaru z zaznaczonymi istniejącymi obiektami typu: parking, miejsce do rozpalenia ogniska itp.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy] oraz  z poziomu aplikacji Mbdl  (android) lub  (iPhone), z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

 1. Zarządzenie z Regulaminem korzystania z obszaru, znajduje się poniżej w załączniku.
 2. Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane  w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.
  1. Miejsca na ognisko zaznaczone są na mapie, drewno na ognisko należy przynieść ze sobą.
 3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
 4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce
 5. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchniach tych obowiązuje zakaz wstępu. Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z miejscowym leśniczym:                                                                                                                                                            Leśnictwo Maziarnia tel. 606 306 963,  Leśnictwo Płazów tel. 660 462 459  
 6. Z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków.
 7. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszarze, na którym odbywa się polowanie obowiązuje zakaz wstępu! Wyznaczony obszar leży w zasięgu Koła Łowieckiego „Knieja”.
  1. terminy polowań zbiorowych [odnośnik do strony koło łowieckiego],
 8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres janusz.stankiewicz@krosno.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:

Janusz Stankiewicz, tel. 606 310 884, e-mail: janusz.stankiewicz@krosno.lasy.gov.pl

 

 Nadleśnictwo Narol przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Lubisz spędzać czas na łonie natury? Chodzisz na wycieczki do lasu? Nocowałeś/aś w lesie albo nie wykluczasz zrobienia tego w przyszłości? Jeśli odpowiedziałeś/aś twierdząco na któreś z tych pytań, to prosimy wypełnij krótką ankietę (ankieta tutaj). Zajmie ok. 10 minut.